Pestki dyni łuskane 500 g
Pestki dyni możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele różnych sposobów. Doskonale sprawdzą się one podczas przygotowywania odżywczych koktajli, jak również porannej owsianki. Bez przeszkód można dodawać je do licznych sałatek oraz past kanapkowych. Pestki dyni świetnie pasują zarówno do drobiu, jak i ryb. Dla wszystkich tych osób, które cenią sobie słodkie przekąski, zalecamy dodanie pestek dyni do pysznych ciasteczek owsianych, domowych lodów lub batonów energetycznych.
Uprażone pestki dyni nadają się z kolei do samodzielnego jedzenia, do owsianki, musli, do koktajlów, jako dodatek do sałatek, zup, kanapek, owsianek i innych dań, do domowego chleba na zakwasie i przygotowania sosu w postaci pesto, używanego do makaronu, jako smarowidło do kanapek i dip do warzyw.
Prażone pestki dyni PRZEPIS Odmierzyć właściwą ilość pestek dyni i przełożyć je na blaszkę.
Prażyć ok. 10-15 minut w niskiej temperaturze (ok. 100 stopni). Po uprażeniu powinny być chrupiące.
Uprażone pestki można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku do miesiąca, a w lodówce dłużej.
Czym charakteryzują się pestki dyni
Dynia należy do rodziny roślin jednorocznych. Uprawiana jest ona na niemal wszystkich kontynentach. Niemniej jednak, za jej stolicę uznaje się amerykańskie miasto Morton w stanie Illinois. Dynia ceniona jest ze względu na swoje walory smakowe oraz zawartość cennych składników odżywczych, których największe stężenie znajdziemy w jej pestkach. Już od pokoleń, zarówno dynia, jak i jej pestki, stanowiły cenny element diety rdzennych Amerykanów. Ze względu na łatwość w uprawie, dynię coraz częściej możemy spotkać również w polskich ogródkach. Warto wiedzieć, iż pestki pochodzące z dyni zyskały szczególne uznanie w gronie dietetyków i znawców zdrowego odżywiania. Ponadto, są one często stosowane podczas wspomagania leczenia niektórych zaburzeń zdrowia. Pestki dyni charakteryzują się płaskim kształtem i orzechowym, lekko gorzkawym smakiem. W większości sklepów możemy kupić je zarówno w łupinie, jak i bez niej. Niniejszy składnik znajduje szerokie zastosowanie w naszej kuchni i sprzyja suplementacji cennych dla zdrowia człowieka składników odżywczych.
Pestki dyni – właściwości zdrowotne
Regularne spożywanie pestek dyni, w połączeniu ze zrównoważoną dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną, może wywrzeć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wszystko to za sprawą cennych witamin i minerałów, z których na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość cynku. Niniejszy pierwiastek odpowiedzialny jest między innymi za regulację pracy układu krążenia, wpływając tym samym na stabilizację ciśnienia krwi, jak również zmniejszenie ryzyka wystąpienia żylaków. Ponadto, dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości cynku poprawia kondycję oraz wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Jednak pestki dyni to nie tylko cynk. Znajdziemy w nich bowiem sporą zawartość manganu, fosforu oraz miedzi. Dodatkowo, pozytywny wpływ na nasze zdrowie wywiera zawarty w pestkach dyni magnez. Niniejszy pierwiastek przyczynia się zarówno do wspomożenia naszego układu nerwowego, jak i krwionośnego. Warto również wiedzieć, że zawarte w pestkach dyni cenne witaminy (w tym witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, E oraz K), nienasycone kwasy tłuszczowe oraz fitosterole, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka, przyczyniając się między innymi do poprawy jego nastroju, zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II w przyszłości oraz chorób nowotworowych w obrębie płuc.
Pestki dyni a płodność
Wprowadzenie pestek dyni do zrównoważonej diety szczególnie zalecane jest mężczyznom. Okazuje się bowiem, że zawarta w nich witamina E może pozytywnie wpłynąć za zwiększenie płodności oraz podniesienie jakości plemników. Nie bez znaczenia dla niniejszego zagadnienia jest również zawarty w pestkach dyni cynk. Niniejszy mikroelement odpowiedzialny jest za ochronę utrzymania prawidłowych funkcji prostaty oraz zmniejszenie ryzyka występowania stanów zapalnych w jej obrębie. Warto również wiedzieć, iż niedobór cynku może wpływać na obniżenie produkcji testosteronu. Dlatego też, pestki dyni w połączeniu ze zdrową dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną powinny stanowić stały element stylu życia każdego mężczyzny, który ceni sobie swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Przeciwwskazania dotyczące spożywania pestek dyni
Każdego dnia nie powinniśmy spożywać więcej niż około 30g pestek dyni. Chociaż niniejszy produkt jest niezwykle cenny dla naszego zdrowia, ze względu na wysoką kaloryczność, spożywany w nadmiarze może przyczynić się do przyrostu masy ciała. Stosowanie pestek dyni w diecie nie jest zalecane u noworodków. Niemniej jednak, można podawać je nawet małym dzieciom. Na przykład, w formie zdrowej przekąski lub dodatku do zupy. Przed spożywaniem pestek dyni powinny wzbraniać się jedynie te osoby, które ze względu na przebieg choroby lub stosowanie niektórych leków zmuszone są wykluczyć ze swojej diety jeden ze składników zawartych w pestkach dyni.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pestek dyni
Pytanie 1: Gdzie kupić pestki dyni? Pestki dyni możemy kupić w większości sklepów spożywczych. Niemniej jednak, warto na nie zwrócić uwagę również w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Dzięki temu, zyskamy możliwość zakupu niniejszego produktu nie tylko w atrakcyjnej cenie, ale również najwyższej jakości.
Pytanie 2: Jak prażyć pestki dyni? Pestki dyni najlepiej jest prażyć na suchej patelni. Warto przy tym zadbać o to, aby patelnia była przystosowana do beztłuszczowego smażenia, jak również nie była przypalona. Po rozgrzaniu patelni należy wysypać na nią pestki dyni i prażyć je przez około 30 sekund. Podczas prażenia należy uważać na to, aby nie przypalić pestek, w przeciwnym razie mogą charakteryzować się one gorzkim smakiem.
Pytanie 3: Jak jeść pestki dyni? Pestki dyni należy jeść bez łupinek. Nie trzeba ich jednak pozbawiać lekko zielonej „skórki”. Można je spożywać zarówno w formie suszonej, jak i prażonej. Stanowią one doskonały dodatek do zdrowej kuchni.