Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 1 dni
Wysyłka od: 9.99 PLN

WIÓRKI KOKOSOWE NATURALNE SMACZNE 500G

Opis:

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych wiórków kokosowych

Wiórki kokosowe są dobrze znanym i szeroko stosowanym produktem nie tylko w kuchni azjatyckiej. W Polsce często wykorzystuje się je podczas wypieku ciast, czy też przygotowywania słodkich deserów lodowych lub puddingów. Warto jednak wiedzieć, iż wiórki kokosowe są nie tylko smaczne, ale również pełne zdrowia. Wprowadzenie ich do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, sprzyja utracie nadmiaru zbędnych kilogramów. Ponadto, produkt ten wykazywać może pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, a nawet leczenie niektórych zaburzeń o charakterze neurodegeneracyjnym. A co jeszcze warto wiedzieć na temat niezwykłych wiórków kokosowych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

 • Skąd pochodzą i czym charakteryzują się wiórki kokosowe?
 • Wiórki kokosowe – właściwości zdrowotne i wpływ na organizm człowieka;
 • Wiórki kokosowe a dieta ketogeniczna;
 • Przeciwwskazania dotyczące spożywania wiórków kokosowych;
 • Wiórki kokosowe – cena;
 • Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące wiórków kokosowych:

Gdzie kupić wiórki kokosowe?

Jak przechowywać wiórki kokosowe?

Czy wiórki kokosowe mają wysoki IG (indeks glikemiczny)?

Czy można jeść wiórki kokosowe każdego dnia?

Czy z wiórków kokosowych można zrobić mleko kokosowe?

 • Wiórki kokosowe – kcal;
 • Zastosowanie wiórków kokosowych w codziennej kuchni.

Skąd pochodzą i czym charakteryzują się wiórki kokosowe?

Wiórki kokosowe wytwarzane są z miąższu (kopry) owoców palmy kokosowej. Niniejsze drzewo występuje zazwyczaj w krajach strefy tropikalnej. Na przykład, na terenie niektórych krajów Azjatyckich oraz w Nowej Zelandii. Do rozwoju potrzebuje ono nie tylko wysokich temperatur, ale również dużej wilgotności, regularnych opadów oraz dostępu do światła słonecznego. Co ciekawe, najczęściej palmy kokosowe możemy spotkać na tropikalnych plażach. To właśnie one kojarzą nam się najbardziej z rajskim obrazem turystycznych wysp. Drzewo to zazwyczaj osiąga imponujące rozmiary, a jego wysokość może sięgać nawet 30 metrów. Również liście niniejszego drzewa wzbudzają powszechny zachwyt. Są one długie od 4 do 6 metrów i szerokie na około 90 centymetrów. Niemniej jednak, to co najważniejsze w palmie kokosowej, to jej owoce. Okrągłe orzechy, które ważyć mogą nawet 2,5 kilograma. Są one pokryte ciemnobrązową, nieprzepuszczającą wody skorupą. Ponadto, znajduje się w nich warstwa mleka, które znajduje szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym.

Najsmaczniejsze, a zarazem najzdrowsze jest jednak to, co znajduje się wewnątrz owoców palmy kokosowej. Woda kokosowa pełna jest wartościowych elektrolitów, których spożycie jest w stanie zapewnić nam dobre samopoczucie, nawet w czasie trwania intensywnych upałów. Ponadto, orzech kokosowy skrywa w sobie aromatyczny miąższ, z którego wytwarza się zarówno popularny olej, jak i chipsy oraz wiórki kokosowe. Warto wiedzieć, iż produkty pochodzące z kokosów są nie tylko smaczne, ale również pełne wartościowych dla zdrowia składników odżywczych, witamin i minerałów. W tym miejscu, na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), które od lat wzbudzają zainteresowanie w gronie ekspertów z dziedziny dietoterapii i zdrowego żywienia. Ponadto, wiórki kokosowe są prawdziwą skarbnicą minerałów, wśród których możemy wyróżnić: magnez, cynk, fosfor, potas, sód, żelazo oraz wapń. Zarówno wiórki, jak i inne produkty wytwarzane na bazie owoców palmy kokosowej są świetnym źródłem witamin z grupy B (w tym: tiaminy, ryboflawiny, niacyny, pirydoksyny oraz kwasu foliowego – niezbędnego dla prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki).

Wiórki kokosowe są niewielkie i przyjmują postać cienkich słupków. Charakteryzują się one białym lub kremowym kolorem oraz sypką konsystencją. To co wyróżnia wiórki kokosowe, to przede wszystkim ich niepowtarzalny smak oraz aromat, który doskonale komponuje się zarówno ze smakiem słodkich deserów, jak i dań wytrawnych.

Wiórki kokosowe – właściwości zdrowotne i wpływ na organizm człowieka

Za sprawą zawartości cennych minerałów oraz wyjątkowych średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT), wprowadzenie wiórków kokosowych do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia oraz samopoczucia. Okazuje się, iż produkt ten pozytywnie wpływa na zwiększenie efektywności zastosowanych metod odchudzania. Dzieje się tak między innymi za sprawą bogatej zawartości błonnika, który na długo jest w stanie zapewnić nam uczucie sytości. Ponadto, składnik ten wpływa na regulację rytmu wypróżnień i zwiększenie objętości masy kałowej. Chociaż do tej pory wpływ produktów kokosowych na układ sercowo-naczyniowy wzbudza liczne kontrowersje, istnieją badania naukowe, które potwierdzają, iż zastosowanie oleju kokosowego w diecie opartej o zasady zdrowego odżywiania, może przyczynić się do redukcji poziomu złego cholesterolu. Ponadto, regularne spożywanie wiórków kokosowych (w odpowiednich ilościach) może wpływać na utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi. Dlatego też, wprowadzenie niniejszego produktu do zrównoważonej diety, w niektórych przypadkach może odpowiadać za zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób kardiologicznych w przyszłości.

Co ciekawe, produkty pochodzące z owoców palmy kokosowej (w tym wiórki kokosowe) pozytywnie oddziałują na zdrowie naszej jamy ustnej. W świetle badań naukowych, związki zawarte w miąższu kokosa przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka rozwoju próchnicy u dzieci. Ponadto, odpowiedzialne są one za zwalczanie szkodliwych drożdżaków z rodziny Candida Albicans, które w wielu przypadkach przyczyniają się do powstawania bolesnych aft i pleśniawek w obrębie jamy ustnej. Najnowsze doniesienia z dziedziny fitoterapii zwracają również uwagę na właściwości antybiotyczne produktów kokosowych. Okazuje się, iż związki zawarte w bielmie owoców drzewa kokosowego zwalczają zarówno szkodliwe bakterie, jak i wirusy. W związku z tym, wprowadzenie wiórków kokosowych do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może przyczynić się do wzmocnienia naszej odporności oraz zmniejszenia ryzyka zachorowania na wirus grypy, opryszczki oraz/lub odry.

Ostatnie lata badań nad kokosami poświęcone są przede wszystkim właściwościom ochronnym w kontekście funkcjonowania układu nerwowego. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe obecne w miąższu kokosowym mogą bowiem wpływać na poprawę stanu chorych zmagających się z chorobą Alzheimera. Produkty wytwarzane z owoców palmy kokosowej coraz częściej wykorzystywane są również w dietoterapii choroby Parkinsona oraz padaczki lekoopornej. Warto jednak pamiętać, że powyższe doniesienia wymagają szeregu dalszych badań naukowych oraz obserwacji klinicznych.

Wiórki kokosowe a dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem w gronie sportowców oraz osób, które szczególnie dbają o smukły wygląd swojej sylwetki. Niemniej jednak, pierwotnie została ona opracowana w celu leczenia padaczki lekoopornej u dzieci. We współczesnej dietetyce znajduje ona również zastosowanie w dietoterapii choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Dieta ketogeniczna jest odwróceniem dobrze nam znanych zasad zdrowego odżywiania, w których główną rolę odgrywają węglowodany złożone. W diecie keto głównym źródłem energii są tłuszcze. Dlatego też, często wykorzystywane są w niej produkty kokosowe. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe nie są bowiem magazynowane w tkance tłuszczowej i szybko zamieniają się w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Wiórki kokosowe idealnie mogą zastąpić słodkie przekąski węglowodanowe, a nawet słodycz cukru podczas przygotowywania dań wedle zaleceń diety ketogenicznej. Warto jednak pamiętać, że zanim podejmiemy się przestrzegania niniejszego jadłospisu, powinniśmy wykonać szereg badań specjalistycznych, jak również zasięgnąć fachowej konsultacji dietetycznej.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania wiórków kokosowych

W większości przypadków spożywanie odpowiednich ilości wiórków kokosowych jest bezpieczne dla zdrowia człowieka. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania związane z ich stosowaniem. Po pierwsze, nadmiernych ilości wiórków kokosowych nie powinny spożywać osoby, które zmagają się z zaburzeniami w obrębie układu krążenia oraz zaburzeniami lipidowymi. Po drugie, stosowanie dużych ilość wiórków kokosowych nie jest wskazane w przypadku osób, u których rozpoznano istotną nadwagę lub otyłość. Po trzecie, dużych ilości wiórków kokosowych powinni unikać pacjenci z przewlekłymi zaburzeniami funkcjonowania trzustki. Warto również wiedzieć, iż produkty kokosowe mogą odpowiedzialne być za wywoływanie reakcji alergicznej. Dlatego też, należy wprowadzać je do swojej diety stopniowo, obserwując przy tym reakcje organizmu. Natomiast w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po ich spożyciu, warto zgłosić się na konsultacje do gabinetu alergologa.

Warto przy tym pamiętać, że cena wiórków kokosowych może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta oraz/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas wiórki nie posiadają dużej ilości konserwantów lub dodatkowej ilości cukru.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące wiórków kokosowych

Pytanie 1: Gdzie kupić wiórki kokosowe? Niemniej jednak, warto poszukać wiórków kokosowych w internetowych sklepach ze zdrową żywością. W ten sposób zyskamy nie tylko dostęp do atrakcyjnej oferty cenowe, ale również gwarancję najwyższej jakości produktu.

Pytanie 2: Jak przechowywać wiórki kokosowe? Produkt ten najlepiej jest przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Dzięki zamknięciu wiórków w szklanym słoiku lub pudełku z pokrywką, na dłużej będziemy w stanie zachować zarówno ich walory smakowe, jak i wartości odżywcze.

Pytanie 3: Czy wiórki kokosowe mają wysoki IG (indeks glikemiczny)? Miąższ kokosowy, z którego wytwarzane są smaczne wiórki, charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym (IG=45). Dlatego też, produkty pochodzące z owoców palmy kokosowej mogą wprowadzane być w odpowiednich ilościach do diety osób zmagających się z problemem cukrzycy lub insulinooporności.

Pytanie 4: Czy można jeść wiórki kokosowe każdego dnia? Wiórki kokosowe są dość kaloryczne. Niemniej jednak, spożywanie około 1 łyżeczki niniejszego produktu dziennie, w połączeniu ze zrównoważoną dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną, jest w stanie pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie spożywać nadmiernych ilości wiórków kokosowych. Szczególnie w przypadku osób borykających się z nadwagą lub zaburzeniami lipidowymi.

Pytanie 5: Czy z wiórków kokosowych można zrobić mleko kokosowe? Przygotowanie domowego mleka kokosowego jest niezwykle proste. W tym celu należy zalać około 250g wiórków kokosowych litrem wrzącej wody. Taką miksturę trzeba odstawić na około 5-10 minut, a następnie zmiksować na gładką masę przy pomocy blendera. Gotowy płyn warto przelać przez gazę, tak aby pozbyć się mielonych wiórków kokosowych. Pozostałości po przygotowanym mleku warto wysuszyć, uprażyć na patelni, a następnie wykorzystywać w roli mąki kokosowej.

Stosowanie:

Zastosowanie wiórków kokosowych w codziennej kuchni

Wiórki kokosowe charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem. Na szeroką skalę wykorzystywane są one w kuchni azjatyckiej. Niemniej jednak, możemy ich również użyć podczas gotowania dań zgodnych z zaleceniami zdrowego odżywiania.

 • Po pierwsze: wiórki kokosowe idealnie podkreślają smak porannych płatków owianych z dodatkiem świeżych owoców;
 • Po drugie: wiórki kokosowe warto dodać do deseru jogurtowego lub koktajlu na bazie bananów i mrożonych malin;
 • Po trzecie: produkt ten świetnie sprawdzi się w roli panierki do kurczaka, a nawet ryby;
 • Po czwarte: wiórki kokosowe idealnie uzupełnią smak domowych ciasteczek zbożowych, świątecznego piernika, a nawet słodkich deserów lodowych. Można przygotować z nich również pełne smaku kuleczki kokosowe na bazie kaszy jaglanej;
 • Po piąte: wiórki kokosowe bez przeszkód można dodawać do sałatek warzywnych oraz kaszy mannej z dodatkiem owoców. Taka kolacja z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym.

Składniki: wiórki kokosowe

Wartość odżywczaW 100g produktu% RWS (Referencyjne Wartości SpożyciaWartość energetyczna

/energia/

2720 kJ/661 kcal 33% Tłuszcz 63,2 g 90% W tym Kwasy tłuszczowe nasycone

(kwasy nasycone)

53,25 g 266% Węglowodany 5,9 g 2% W tym Cukry 5,6 g 6% Błonnik 21,1 g - Białko 6,6 g 13% Sól 0,07 g 1%

„Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej

(8 400 kJ/2 000 kcal)”.

BLAAAABLAAA